Konto oszczędnościowe a zajęcie komornicze?
Zastanawiasz się może czy komornik może zająć Ci konto oszczędnościowe? Może myślisz, że tam pieniądze przed nim ukryjesz? Zobacz ów artykuł i zobacz czy to dobry pomysł.
Zajęcie komornicze.
Komornik sam nie wchodzi, na Twoje konto bankowe pamiętaj, o tym. Bank mrozi Twoje pieniądze i wysyła je na konto komornika, po tym, jak ów komornik poinformuje banki o Twoim zadłużeniu. W tym wszystkim jest cały czas jedno, ale i to dość ogromne. Nowe przepisy, które zaczęły, obowiązywać od pierwszego stycznia 2022 roku nie pozwalają, wziąć komornikowi Twoich pieniędzy z banku podczas tego, gdy masz tam maksymalnie 2200 złotych netto i poniżej. Gdy bank wyśle, owe pieniądze na konto komornika masz, prawo do niego zadzwonić, napisać SMS-a nawet e-mail i ma on czas maksymalnie 2 dni na zwrot środków do 2200 złotych na konto.
Konto oszczędnościowe.
Tutaj działa to troszkę inaczej, ponieważ widać, że zbierasz pieniądze i w ciągu roku na pewno uda Ci się tam zgromadzić więcej niż 2200 złotych. Jednak tutaj też jest jedno wielkie, ale, przy którym ów komornik musi uważać. Może, zabrać Ci z konta oszczędnościowego maksymalnie 11 proc. z całej kwoty a musi, Ci zostawić, aż 75 proc minimalnej krajowej na dany rok. Jeżeli w tym roku najniższa krajowa to 3050 złotych brutto tyle musi Ci zostawić na koncie oszczędnościowym, jak i na każdym innym koncie. Jednak przekraczając, tą wyznaczoną kwotę przykładowo 3051 złotych może, Ci zabrać ów tę jedną złotówkę. Dlatego, że komornik nie może zabrać Ci minimalnej krajowej, a wszystko, co jest, wyżej od danej kwoty może, Ci zabrać.
Problemy ze ściągnięciem długu.
Jeżeli zarabiasz tylko najniższą krajową a wszystkie Twoje „cenne” elementy w domu są, na fakturę innej osoby komornik nic zrobić nie może, podczas tego po roku od zajęć komorniczych taka osoba wystawia pismo, że są problemy ze ściągnięciem długu, ponieważ nie może Ci nic zabrać na wzgląd naszego prawa.
Po kolejnych 5 latach, gdzie komornik nie zabrał Ci nawet złotówki, bo nie pozwala mu na to prawo. Musi wystawić pismo o zdjęcie komornicze, a Twoje długi przechodzą na poczet państwa. Banki i inne instytucje zablokowują Cię na parę lat i nie możesz dostać nigdzie pożyczki. Po paru latach Twoje konto w BIK i innych takowych instytucjach zostaje, wycofane a blokada przestaje, istnieć. Trwa to mniej więcej 12 lat.
Podsumowanie.
Pamiętaj, kiedy pożyczasz, pieniądze z takowych instytucji to trzeba, oddać. Jednak trafiają się przypadki, gdzie straci się pracę czy coś nie wyjdzie i nie ma, jak wyjść z długów jest, to jeden z pomysłów, który pozwoli Ci zacząć żyć normalnie. Jednak nie wykorzystuj tego sposobu, bo „nie chcesz” płacić pieniędzy, które pożyczasz z instytucji!